Tuesday, 15 August 2017

Bells University1st Batch Admission 2017/18 List is Out

The authorities of Bells University of Technology has released the 1st batch of candidates admitted into the institution for undergraduate programmes in the 2017/2018 academic session. Candidates are to check the list of admitted candidates below to know if they have been offered admission;
COLLEGE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES
S/NO. Name Course
1. JACK, IBINABO LUCY Biochemistry
2. JOE, TREASURE JOE-DANIEL Biochemistry
3. SOBECHUKWU, CLEMENT SAMUEL Biochemistry
4. ABDULKAREEM, ABUBAKAR SADIQ Computer Science
5. ADEYEMI, SEYI DUNCAN Computer Science
6. AGBAEZED. NDUKWO Computer Science
7. AGWUIBE, DUMEBI EMMANUEL Computer Science
8. AJAKAYE, SAMSON TOPE Computer Science
9. BAKARE, AYOMIDE YUSUF Computer Science
10. BAKRE, FAYSAL OLADIPUPO Computer Science
11. CHUJOR, DOBO-OBARI O. Computer Science
12. DAYO-OLAIDE, BOLUWATIWI I. Computer Science
13. EDAFE, PRECIOUS EMUDIAGA Computer Science
14. EKEH, CHRISTOPHER EBUKA Computer Science
15. ETTEH, IKIKEABASI ENOBONG Computer Science
16. HUMPHERY, NWOKOLO NKEMKA D. Computer Science
17. IDAHOSA, EWERE EDITH Computer Science
18. IGHAGHA, KENNETH EMMANUEL Computer Science
19. KUJORE, ADEWALE ABIMBOLA Computer Science
20. MARCUS, GODWIN NNAMEDI Computer Science
21. MOWOBI, MICHAEL AYOOLUWA Computer Science
22. OBADARE, VICTOR OLUMIDE Computer Science
23. ODUSAMI, OLATUNDE SOLOMON Computer Science
24. OKAIKIE, ODOMERO JAYSON Computer Science
25. ONABOTE, ISRAEL OLANREWAJU Computer Science
26. ORANYE, ONYINYE BRIDGET Computer Science
27. OZUGHA, ROQEEB OBIAJULU JNR. Computer Science
28. SKARI, USIJU ABBA Computer Science
29. TUOYO-CLIFFORD, EYIMOFE Computer Science
30. UDOH, VINCENT IMOH Computer Science
31. ABUAH, CHIBUZOR EVELYN Food Science With Business
32. ADETOLA, JOY OLUWASEMILORE Food Technology
33. ONI, OLUWAFOLAKUNLEMI EMMANUEL Food Technology
34. ONUOHA, JUANITA CHIAMAKA Information Technology
35. EKONG, GODSON GODWIN Information Technology
36. OLABODE, EMMANUEL OLUWAJUWON Information Technology
37. OLUWAGBEMIGA, BOLUWATIFE K. Information Technology
38. ABATAN, JOY ROQUYAT Microbiology
39. AWE, SAMUEL ABIMBOLA Microbiology
40. CHIAGOROM, JOSHUA UCHE Microbiology
41. EJIKE, UCHENNA GODSWILL Microbiology
42. ERNEST, VALENTINE HARRISON Microbiology
43. IJEOMAH-GEORGE, FAVOUR C. Microbiology
44. OJUBANIRE, MOTUNRAYO MOSTURAT Microbiology
45. ANYA, GODLEEN IHUDIYA Nutrition & Dietetics
COLLEGE OF ENGINEERING
S/NO. Name Course
1. JAMES, SHALOM NKECHI Awaiting Result
2. OKON, MILDRED EJIME Biomedical
3. SHUAIBU, MUSA Biomedical
4. AKIN-BANKOLE, DANIEL O. Biomedical Engineering
5. EGBEOBAUWAYE, OTOSASERE Biomedical Engineering
6. EMMANUEL, NASIMY JAEL Biomedical Engineering
7. IYETU, KPOOBARI Biomedical Engineering
8. NDIBE, ARIZE C. Biomedical Engineering
9. NGBANWA, PECULIAR C. Biomedical Engineering
10. OWOWA, OMOSADE BOLUWATIFE Biomedical Engineering
11. SOTONWA, SUCCESS ANUOLUWA Biomedical Engineering
12. ESSIEN, ETIEKA OKOKON Civil Engineering
13. OWELLE, JOSEPH CHIDERA Civil Engineering
14. SAMUEL, CHINONSO JOSHUA Civil Engineering
15. AGBERAGBA, DOOSHIMA Computer Engineering
16. ALAMBA, ENOCH Computer Engineering
17. AYODEJI, MAYOWA ADEYEMI Computer Engineering
18. EJIOGU, DONALD SOMADINA Computer Engineering
19. ETTA, VANESSA Computer Engineering
20. EZENWAKA, BENJAMIN CHINEDU Computer Engineering
21. FASUA, VICTOR MAYOWA Computer Engineering
22. JAMGBADI, OLUWABUKOLA Computer Engineering
23. ODUNSI, JOSEPH OLAKUNBI Computer Engineering
24. ONUOHA, CHIJINDU PRINCE Computer Engineering
25. SAM-LEELOO, TAMBARI A. Computer Engineering
26. EBENEZER, OLUWAFEMI TRIUMPHANT Computer Engineering
27. EJEDAFIRU, GREAT ELOHOR Computer Engineering
28. NWANERI, CHIGOZIE CHIBUEZE Computer Engineering
29. OSIMEN, DAVID EHIDIAME Computer Engineering
30. ADEGBOLA, SAMUEL O. Electrical Electronics Engineering
31. ADEGOKE, VICTOR TAIWO Electrical Electronics Engineering
32. ADEYEYE, ADEBIMPE OLUWASEUN Electrical Electronics Engineering
33. CHINYE, EMMANUELLA Electrical Electronics Engineering
34. GOGO, UZOYAHAMAKA BLESSING Electrical Electronics Engineering
35. MATILUKURO, TOLUWALEKE O. Electrical Electronics Engineering
36. ODOZI, DANIEL OSINACHI Electrical Electronics Engineering
37. OGUNDELE, OLUWATOBILOBA STANLEY Electrical Electronics Engineering
38. OKOLIA, JOSHUA CHINEDU Electrical Electronics Engineering
39. OMOLAYO, OLUWALONIMI O. Electrical Electronics Engineering
40. ONUOHA, CHIZARAM PRINCESS Electrical Electronics Engineering
41. OTOBO, ANDY OCHE Electrical Electronics Engineering
42. ADENEKAN, ISRAEL OLUWASEGUN Mechanical Engineering
43. ADEOLA, EMMANUEL Mechanical Engineering
44. AKINFENWA, OLUWAMAYOMIKUN D. Mechanical Engineering
45. ALADE, TESLIM OLASUMBO Mechanical Engineering
46. BALOGUN, ABDULQUDDUS KEHINDE Mechanical Engineering
47. BALOGUN, ABDULQUDDUS, TAIWO Mechanical Engineering
48. BOLOMOPE, BISOLA FAOZIYYAH Mechanical Engineering
49. DAN-ABIA, VICTORY ESSIET Mechanical Engineering
50. DIMKPA, DENIS C. Mechanical Engineering
51. EDJE, JOSHUA Mechanical Engineering
52. EGWUENU, PRECIOUS CHUKWUJINDU Mechanical Engineering
53. FAISAL, HASSAN Mechanical Engineering
54. MUBARAK, SULEIMAN Mechanical Engineering
55. OLAIYA, RIDWAN AJANI Mechanical Engineering
56. OLUWADARE, MOSOPEFOLUWA O. Mechanical Engineering
57. OMENOGOR, C. CLIFFORD Mechanical Engineering
58. OYEBODE, ESTHER ADELOLA Mechanical Engineering
59. SAHEED, QAWHEEM TEMITOPE Mechanical Engineering
60. SHEKETE, ONAOPEMIPO OLUWASEGUN Mechanical Engineering
61. AGBOOLA, EMMANUEL DEMILADE Mechanical Engineering
62. AITANUN, DANIEL OSEREMEN Mechanical Engineering
63. AKIN-BANKOLE, ODUNAYO O. Mechanical Engineering
64. ANANABA, GERALD ODINAKACHI Mechanical Engineering
65. ASUQUO, GODSPOWER DIANABASI Mechanical Engineering
66. BASUO, AYEBAWARI TEMEBARA Mechanical Engineering
67. CHAMBERLAIN-OKEZIE, JOHN E. Mechanical Engineering
68. OKEWUNMI, OLUGBENGA AYODEJI Mechanical Engineering
69. PHILLIPS, DAVID OLUWAFEMI Mechanical Engineering
70. OMONORI, EMMANUEL ONIMISI Mechatronics
71. ADEBOYE, CALEB IBUKUNOLUWA Mechatronics Engineering
72. ADELEKE, PAUL OLUWAFERANMI Mechatronics Engineering
73. ADENIRAN, MAYOKUN ADELANI Mechatronics Engineering
74. ANYACHUKWU, WASHINGTON S. Mechatronics Engineering
75. BONNIE, IMISIOLUWA IMMANUEL Mechatronics Engineering
76. CHOLLOM, ALEX PAM Mechatronics Engineering
77. EBERECHI, DANIEL CHIGOZIE Mechatronics Engineering
78. ECHIKWU, MARIE ABODIAH Mechatronics Engineering
79. EMEROLE, CHINAEME IKENNA Mechatronics Engineering
80. IDOWU, IBUKUN SAMUEL Mechatronics Engineering
81. IJEZUE, CHUKWUEBUKA FORTUNATE Mechatronics Engineering
82. IJEZUE, JOY IFEANYICHUKWU Mechatronics Engineering
83. IKPESA, OGHENEMENE J. Mechatronics Engineering
84. JOKOSENUMI, AHMED ISHOLA Mechatronics Engineering
85. OFFIONG, OFFIONG OKON Mechatronics Engineering
86. OLALERE, FIKAYOMI EMMANUEL Mechatronics Engineering
87. OLATUNBOSUN, ENOCH GBOLAHAN Mechatronics Engineering
88. ONANUGA, OLUWAFEMI IFEDAPO Mechatronics Engineering
89. OWODOLU, OPEOLUWA E. Mechatronics Engineering
90. UMORU, DIVINE OSHIOSIKPEME Mechatronics Engineering
91. ZUBAIRU, MAINASARA MIKAILU Mechatronics Engineering
COLLEGE OF ENVIRONMENTAL SCIENCES
S/No. Name Course
1. ADAMSON, IBRAHIM Architecture
2. ADENEKAN, ADESOLA JELILI Architecture
3. ADEYEMO, ADEOLA GODWIN Architecture
4. AHMAD, ZULKIFU AL-QASIM Architecture
5. ASIODU, CASSANDRA Architecture
6. ATOKOLO, C. NATASHA Architecture
7. AYODELE, SAMUEL Architecture
8. BUBA, UMAR MICHAEL Architecture
9. ECHEFU, IKECHUKWU UCHENNA Architecture
10. EFOEMESIOBI, EDMOND C. Architecture
11. EWESOR, ROSEMARY ALENOGHENA Architecture
12. HASSAN, ADEMOLA SULTAN Architecture
13. IBRAHIM, MOHAMMED ABDULSALAM Architecture
14. ILUGBEKHAI, SAMUEL CHINONSO Architecture
15. IPAYE, TITOBILOLUWA A. Architecture
16. LOUIS, BENEDICT Architecture
17. MUHAMMAD, ALIYU Architecture
18. OGBONNA, CHUKWUMA CHIBUIKEM Architecture
19. OLATUNJI, EMMANUEL F. Architecture
20. OTEGBADE, ONAOPEMIPO O. Architecture
21. ROTIMI, MOHAMMED AWAL Architecture
22. SIKIRU, ROFIAT OMOBOLANLE Architecture
23. UKIRI, BRUME JOSEPH Architecture
24. ADEGBOLA, ABDUL-HAKEEM Estate Management
25. EJIOFOR, CHRISTIAN JUNIOR Estate Management
26. KALU, DAVID-DIEN N. Surveying & Geo- Informatics
27. AYODELE, AYOMIDE VICTORIA Surveying & Geo-Informatics
28. BAJELA, DAVID OLUJIMI Surveying & Geo-Informatics
29. NIKATSEKPE, EWORITSE FORTUNE Surveying & Geo-Informatics
30. SADIQ, MUBARAQ OLUWASEUN Urban & Regional Planning
COLLEGE OF MANAGEMENT SCIENCES
S/NO. Name Course
1. ADENIJI, ADEBISI OLUWATOSIN Accounting
2. ADEREMI, ADEWOLE SAMSON Accounting
3. ADEWUNMI, IYANUOLUWAPO REBECCA Accounting
4. ALIYU, BLESSING ABOLADE Accounting
5. BAKARE, TEMITAYO JOSHUA Accounting
6. BANKOLE, HABASS ADEWALE Accounting
7. CHIKEZIE, VICTORIA CHIOMA Accounting
8. EKWERE, I. ANIEFIOK Accounting
9. EZEAKUNNE, CHIBUZOR CHRISTIAN Accounting
10. IYELI, BENITA A. Accounting
11. OGUNJUMO, DANIEL AKINOLA Accounting
12. OYEKUNLE, BUKOLA COMFORT Accounting
13. OYEYEMI, RAYMOND ADEBOYE Accounting
14. SALIU, OLATOYOSI SIMBIAT Accounting
15. TEIBO, DANIEL OLUWADAMILOLA Accounting
16. ADEYEMO, CHRISTOPHER BABATUNDE Economics
17. AKINSIPO, MUTIAT TOMIWA Economics
18. BALOGUN, ZAINAB TOLULOPE Economics
19. BELLO, RAHAMAT Economics
20. MARK, ESTHER FAYINMAYO Economics
21. OJO, ENIOLA BOLAJI Economics
22. ETSETOWAGHAN, JOSEPH MIRACLE Finance & Banking
23. ADEBANJO, ADEGBUJI A. Human Resource Management
24. OKOH, GIFT ONYEKACHUKWU Human Resource Management
25. FAPOHUNDA, TOSIN ANTHONY International Business
26. KALU, OKEKE SAMUEL International Business
27. AGBOIFOH, CHIZEMEN FLORENTYNE Project Management

Loading...

SHARE THIS

Author:

Is an internet marketer and also a publisher at All University News which was created to give the public the latest happenings in tertiary institutions, and scholarship information worldwide.

0 comments: